10 krásných českých fontů, které jsou zdarma

Určitě často řešíte, jaké použít písmo. Používat Arial nebo Times New Roman přece jen občas stačí, ale jsou situace, kdy se Vám vyplatí zapřemýšlet a použít font takový, který je zrovna vhodný situaci. Obzvlášť když máme tolik jiných možností. Jak jistě víte, existuje nepřeberné množství různých hezkých fontů, ovšem u nás v Česku máme problémy s diakritikou. Vězte ale, že s trochou hledání se dají vypátrat i hezké fonty s českou znakovou sadou. Dám vám zde tip na 10 krásných fontů, které nemají s češtinou žádný problém.

Písma jsou zdarma, jen doporučuji si před jejich použitím přečíst licenční podmínky.

1. Bariol

Bariol je krásné jednoduché bezpatkové písmo. Protože není zbytečně zdobné nebo výrazné, je vhodné i na odstavcový text. Dostupné je v řezech Regular a Italic.

2. Canter

Canter je moderní úzké písmo, které je psáno jen v kapitálkách. Pro větší kus souvislého textu se příliš nehodí, používat byste ho mohli hlavně pro nadpisy či nějaké výraznější krátké texty. Je dostupné v 6 řezech.

3. Idealist Sans

Idealist Sans je písmo dostupné v řezech Regular a Light. Jistě sami vidíte, že je podobné prvnímu písmu Barion, takže se rovněž hodí na odstavcový text.

4. Lovelo

Lovelo je krásné moderní kapitálkové písmo. Přesně takovéto výrazné a tučné typy písem jsou vhodné pro nadpisy, titulní stránky a plakáty. Písmo je dostupné v řezu bold a ve dvou tloušťkách.

5. Noah

Noah je dalším zástupcem bezpatkového písma, které se hodí jak na nadpisy tak na delší souvislý text. Písmo je dostupné v řezech Italic, Bold a Regular.

6. Nexa Slab

Písmo Nexa Slab vypadá na první pohled moderně. Ovšem má jednu malou vadu. Sice je dostupné úplně zdarma a je české, ale neobsahuje některé důležité znaky jako uvozovky nebo závorky. Například na nadpis ho tedy použít můžete, ale na delší text, který takové znaky obsahuje, bude asi nepoužitelné.

7. Somatic

Somatic je moderní písmo a vzhledem k tomu, že se jedná o font zaoblený, neboli”rounded”, je vhodný spíše pro nadpisy a nepříliš dlouhé výrazné texty.

8. Jaapokki

Skvělý moderní font a velmi stylizovaný font. Vhodný výhradně pro nadpisy a krátké výrazné texty.

9. Ikaros

Ikaros je další bezpatkové písmo, které se hodí jak na nadpisy tak na delší souvislý text.

10. Audrey

Audrey je elegantní patkový font. Přesně takové písmo je vhodné pro nadpisy, titulní stránky a plakáty. Není příliš vhodné na dlouhý odstavcový text.

Žádný font jste si nevybrali? Nevadí, existuje spousta míst, kde můžete najít další krásné fonty, které budou úplně zdrama a budou přizpůsobené české diakritice, důležité je hledat.

Odkazy na stránky, kde lze stáhnout spoustu písem zdarma. Kvalita je různá, ale lze najít i kvalitní písma. Doporučuji dávat si pozor na licence, určitě neplatí, že cokoli stažené z následujících odkazů je možné použít ke komerčním účelům.

Google Fonts

Jedna z nejpoužívanějších služeb. Písma lze snadno třídit dle různých kritérií. Samozřejmostí je možnost si písmo otestovat napsáním vlastního textu — to se hodí hlavně pro otestování správného zobrazení diakritiky. Stránky nabízí i možnost otestovat kombinaci různých písem v různých velikostech.

Font Squirrel

Na stránkách Font Squirrel najdete fonty, které můžete bez obav používat komerčně. Kvalita je různá, ale obecně se jedná o poměrně kvalitní zdroj písem. Najdete zde i písma s podporou diakritiky, ale není to pravidlem. Vždy je možné písmo otestovat a výhodou je snadné stažení bez nutnosti registrace.

DaFont

DaFont patří mezi klasiku, písma odsud grafici stahují už dlouhá léta. Aktuálně má něco přes 30 tisíc písem ke stažení, kvalita je však velmi rozdílná. Často se hodí v případě, že potřebujete inspiraci či nějakou šílenost na plakát. Dejte si také pozor na licence, neplatí automaticky, že cokoli z DaFont se dá komerčně využít.

Loading Likes...